NASZAKLASA II B

Wchodzcie wszyscy, którzy należycie do klasy IIb z gim. nr 1 w Pleszewie, im 70 Pułku Piechoty

#1 2009-01-10 01:53:54

Balu

Moderator

Zarejestrowany: 2008-12-30
Posty: 26
Punktów :   

2Pac

Tupac Amaru Shakur - Tupac Amaru Shakur (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku, zm. 13 września 1996 w Las Vegas[1]). Znany pod pseudonimami 2Pac i Makaveli (pseudonim przybrany na cześć włoskiego pisarza i filozofa Niccolò Machiavellego) – raper, poeta, aktor i aktywista społeczny z zachodniej części Nowego Jorku. Urodził się na Brooklynie. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero, gdy jego matka Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru.
Już jako dziecko przejawiał talent artystyczny.Matka zapisała go do The 127th Street Ensemble, grupy teatralnej, gdzie jako 12-latek zadebiutował na scenie (1983). Trzy lata później, w czerwcu 1986 roku, Shakurowie przenieśli się do Baltimore, gdzie Tupac zapisał się do Baltimorskiej Wyższej Szkoły Artystycznej,rozpoczynając naukę baletu, aktorstwa i poezji. Właśnie w Baltimore Tupac napisał swój pierwszy rapowy tekst i występował pod pseudonimem MC New York.Niestety nie udało mu się ukończyć tej szkoły gdyż raz z resztą rodziny przeprowadził się po raz kolejny (1988), tym razem do Marin City w Kalifornii. W sierpniu 1988 roku jego ojczym Mutulu Shakur został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie.Po skazaniu ojca Tupaca, jego matka wpadła w uzależnienie narkotykowe.Miała również wiele kryminalnych zatargów. Tupac nie mogąc znieść widoku staczającej się na dno matki, wyprowadził się do opuszczonego domu, gdzie mieszkał wraz z przyjaciółmi.
Rok 1990 okazał się przełomowy. Bliska przyjaciółka Tupaca Leila Steinberg poznała go z zespołem Digital Underground. Wkrótce Tupac dołączył do tej grupy i przybrał tam przydomek Rebel of the Underground.
Po roku postanowił rozpocząć karierę solową. Pod koniec roku 1991 wydał debiutancki album "2Pacalypse Now". Wystąpił również w pierwszym filmie pt. Juice, gdzie zagrał rolę mordercy z getta. W grudniu Tupac złożył pozew w sądzie przeciwko miastu Oakland, za pobicie go przez policjantów, po zatrzymaniu za "nieostrożne przechodzenie przez jezdnię". Domagał się od miasta kwoty dziesięciu milionów dolarów, jednak ostatecznie otrzymał 42 tysiące dolarów odszkodowania.
Na początku roku 1993 ukazał się drugi album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. Płyta otrzymała status platynowej, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Zagrał również w filmie Poetic Justice – film o miłości u boku Janet Jackson. Pod koniec roku do sądu trafił pozew pewnej 19-letniej kobiety, która oskarżyła 2Paca i dwie osoby, które przebywały z nim w hotelu o molestowanie seksualne i gwałt.
W 1994 roku na ekrany wszedł kolejny film z jego udziałem – Above The Rim. W listopadzie miała finał sprawa o gwałt. Tupac został skazany za jeden z trzech postawionych mu zarzutów – nadużycie seksualne (dotykanie pośladków). Dzień przed rozprawą miało miejsce zajście, które odbiło się na jego karierze i życiu. 30 listopada 1994 roku o godzinie 0:20 w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony, a następnie obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów. W kilkanaście godzin po operacji wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. O zlecenie tego zamachu obwiniał swoich rywali ze wschodniego wybrzeża P. Diddy'ego i Notoriousa B.I.G (co podkreślił w utworze "Hit 'Em Up"). To wydarzenie było początkiem muzycznej wojny pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem USA.

Dnia 15 lutego artysta zaczął odsiadywać wyrok w więzieniu Clinton Correctional Facility w stanie Nowy Jork. W tym czasie miała miejsce premiera kolejnego albumu Me Against the World, który okazał się jeszcze większym sukcesem niż poprzedni. Po siedmiu miesiącach otrzymała status podwójnej platyny. W maju ożenił się z Keishą Morris, lecz zaraz po opuszczeniu więzienia rozstał się z nią. Po 11 miesiącach spędzonych za kratkami, wyszedł na wolność. Przyczynił się do tego Marion "Suge" Knight, który wpłacił kaucję w wysokości 1,4 mln dolarów. W zamian za to 2Pac podpisał kontrakt, w którym zobowiązał się do nagrania trzech płyt dla wytwórni Knight'a Death Row Records.

13 lutego (dokładnie 7 miesięcy przed śmiercią) 1996 r. ukazała się płyta All Eyez on Me, która otrzymała status platynowej płyty w 4 godziny od czasu premiery, płyta otrzymała status diamentowej płyty. Jest to pierwszy dwupłytowy album w historii rapu. 27 utworów z płyty zostało nagrane w około dwa tygodnie. Tymczasem Tupac zaręczył się z Kidadą Jones (córką Quincy Jones'a). Wystąpił także w dwóch nowych filmach – Klincz i Gang related. W maju 1996 ukazał się singel 2 of Amerikaz Most Wanted ze Snoop Doggiem, a w czerwcu Hit 'Em Up – singel, w którym atakuje raperów ze Wschodniego Wybrzeża (Notorious B.I.G., Junior Mafia, P.Diddy, Mobb Depp, Nas, Chino XL, The Fugees). W międzyczasie ukończył materiał na kolejną płytę, której premiera była przewidziana na październik.

7 września przybył do hotelu MGM Grand w Las Vegas, aby zobaczyć walkę bokserską między swoim przyjacielem Mike'em Tysonem a Bruce'em Seldonem. Kiedy wraz ze swoją ekipą opuszczał hotel po trwającej zaledwie 39 sekund walce, doszło jeszcze do pozornie niegroźnego incydentu, w którym główną rolę odegrał członek wrogiego gangu Southside Crips, Orlando "Baby Lane" Anderson. Został on pobity przez świtę Tupaca, ponieważ kilka tygodni wcześniej ukradł jednemu z pracowników Death Row Records złoty łańcuch z logo wytwórni.

Kilka godzin później kawalkada luksusowych samochodów, w których znajdowali się członkowie Mob Piru Bloods i pracownicy Death Row Records, zatrzymała się naprzeciwko hotelu Maxim z powodu czerwonego światła. Prowadził ją, za kierownicą czarnego 750, Marion "Suge" Knight, obok niego siedział Tupac. Przez przejście dla pieszych z obydwu stron ulicy przechodzili turyści, co nie pozwalało samochodom szybko ruszyć z miejsca. Z prawej strony BMW pojawił się biały Cadillac, z samochodu oddano 13 strzałów. Pięć z nich raniło 2Paca. Dwa z pocisków godziły go w klatkę piersiową, jeden w miednicę, jeden odstrzelił mu część palca wskazującego u prawej ręki, a ostatni ugodził go w ramię.

Zmarł w University Medical Center 13 września, co zostało ogłoszone o godzinie 16:03, na skutek odniesionych ran, sześć dni po strzelaninie. Sprawa morderstwa 2Paca wciąż zostaje nierozwiązana i brak jest jakiegokolwiek znacznego postępu w niej. Istnieją spekulacje, iż zabójstwo artysty zlecił Notorious B.I.G., raper ze wschodniego wybrzeża, z którym 2Pac był w konflikcie. Podejrzeń i spekulacji było coraz więcej, aż do momentu śmierci Notoriusa w zamachu pół roku później. Wkrótce światło dzienne ujrzały nowe fakty dotyczące śmierci 2Paca. Kolejnym podejrzanym jest Marion "Suge" Knight, z którym to raper poróżnił się w trakcie nagrywania "All Eyez On Me", chcąc odejść z Death Row Records i założyć własną wytwórnię płytową. "Już w momencie podpisania przez 2Paca umowy z Sugem wiedziałem, że będzie to błąd". – twierdził później przyrodni brat 2Paca Mopreme. Inną osobą podejrzewaną o zorganizowanie zamachu na życie Shakura jest Orlando Andreson, wspomniany już członek gangu Southside Crips. Tego samego wieczoru doszło do walki pomiędzy nim a 2Pac-iem. Sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona.

Moim zdaniem jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) raperów wszechczasów.Jego teksty mają wielkie przesłanie.Macie tu próbkę jego twórczości z napisami PL  http://pl.youtube.com/watch?v=o146NysuRSY

Źródło: www.wikipedia.pl oraz własna głowa:P

Offline

 

#2 2009-01-11 20:23:54

.maciekk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-01-07
Posty: 18
Punktów :   

Re: 2Pac

"oraz własna głowa"

Taa jasne, poza tym linkiem z youtube'a to pewnie od siebie nic nie dodałeś ;D

Zebym miał gdzieś ten artykuł na polski to bym zamieścił i temat jakoś by się rozwijał, a tak wątpię, żeby poza mną, Tobą i ewentualnie Bykiem wiedział o kimś takim jak Tupac ;]


Vamos campeón
pon güevos que hoy ganamos
estoy descontrolado
yo te quiero ver campeón!!!

Offline

 

#3 2009-01-11 21:12:50

martuuula1313

kapral

Zarejestrowany: 2009-01-06
Posty: 21
Punktów :   

Re: 2Pac

No bez przesady, może jego piesenek nie znam, ale samo nazwisko sporo mi mówi.

Offline

 

#4 2009-02-13 20:52:05

Eeewkaaa

szeregowy

10673104
Call me!
Zarejestrowany: 2009-01-27
Posty: 2
Punktów :   

Re: 2Pac

Dlaczego 2pac jest spoko ja nawet kupilam sobie jego plyte mnie sie akurat podoba Akon i 2pac.:zadowolony:Ja nic do nich nie mam

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
typy wypowiedzi pisemnej smarowanie twarzy wodą utlenioną opowiesci anime pytania do kolegi chłopaka człowiek mam momenty ze ma wszystkiego dosc